روزگار بد انیمیشن در ایران

روزگار بد انیمیشن در ایران


نورالدین زرین کلک معتقد است که وقتی تعریف درستی از اقتصاد کلان وجود ندارد، سخن گفتن از اقتصاد انیمیشن کار بیهوده​ای است.

به گزارش​خبرآنلاین، این هنرمند پیشکسوت که به همراه احمد عربانی، مهین جواهریان و بابک نظری مهمان کافه خبر بود، در بحث آسیب‌شناسی انیمیشن یادآورشد: «انیمشین به عنوان یک عنصر فعال، جاندار، محکم، مستقیم و گویا که قدرت بیان همه چیز را دارد، امروز به دلیل بی‌معرفتی مدیران و مسوولان در روزگار تاسف​باری به سر می​برد.»

احمد عربانی انیماتور و کارگردان انیمشین «تبر» نیز در این نشست گفت: «در حال حاضر در عرصه انیشمین جو کاذبی از نظر کمیت ایجاد شده که البته انسجام هنری لازم را ندارد و اینطور نیست که بگوییم فلان سازمان و یا ارگان خاص برنامه​ریزی مشخصی در زمینه اعتلای انیمیشن داشته است. ‌‌نهایت اتفاقی که برای کار‌ها می‌افتد این است که از تلویزیون پخش بشود و یا در فلان جشنواره شرکت کند. یعنی افق دید مدیران ما به همین محدود است، در حالی که می‌توان مثلا بر روی شبکه‌های تلویزیونی منطقه و یا بازارهای بین​المللی برنامه​ریزی کرد.»

مهین جواهریان کارگردان انیمشین «بارون میآد جرجر» نیز با اشاره به اینکه هنوز مدیران ما لزوم و اهمیت انیمیشن را حس نکرده‌اند؛ آسیب‌شناسی این مساله و تحقیق در عرصه انیمیشن را از مهم‌ترین گام​هایی دانست که باید برای اعتلای این هنر در ایران برداشته شود. وی گفت: «حتی اگر یک روز دیگر همین انیمشین‌ها هم در کشور ما وجود نداشته باشد، هیچ کس جای خالی آن را حس نخواهد کرد، به این خاطر که اهمیت آن شناخته نشده است.»

بابک نظری کارگردان مجموعه «شکرستان» نیز که از دیگر میهمانان این نشست بود، به بحث عدم نگاه اقتصادی مدیران به انیمیشن پرداخت و گفت: «مطمئنا هر مساله‌ای که نگاه اقتصادی به آن وجود نداشته باشد، کم کم در حاشیه قرار می‌گیرد و رنگش را از دست می‌دهد. اگر انیمشین هم به این سمت و سو می‌رفت که در آمد زا باشد، مسلما امروز جایگاه بهتری داشت. الان تنها تلویزیون است که خریدار انیمیشن است و طبیعتا در موارد مختلف اجازه رشد این صنعت را برای اقتصادی شدن به آن نداده است. در صورتی اگر انیمیشن مثلا نتواند وارد شبکه خانگی و به طور کلی چرخه اقتصادی بشود و اگر فکر درستی برای انیمشین وجود نداشته باشد، ما تا چند وقت دیگر اصلا حرفی در این زمینه نخواهیم داشت.»

/ 0 نظر / 56 بازدید